Pandemia ne-a învățat ceva foarte bine: cum să ne adaptăm. Sectorul cultural a fost unul lovit din plin de contextul epidemiologic în care ne aflăm, motiv pentru care a trebuit să regândim toată strategia de organizare și desfășurare a evenimentelor culturale. Astfel, cea mai la îndemână soluție a fost trecerea în on-line pentru a satisface nevoia publicului de cultură. Și nu mică a fot surpriza noastră să vedem că această nevoie de cultură există. Rezultatul – evenimente cu mii de vizualizări, comentarii, distribuiri.
Trecerea în on-line nu a fost una însă fără tot felul de probleme și greutăți peste care am reușit să trecem cu bine. Cu puțin efort, inventivitate și muncă, aceasta trecere în on-line va poate face mai vizibili pentru publicul dumneavoastră și poate aduce mai multa implicare din partea acestora.
Stimați colegi, dacă și dumneavoastră doriți să deveniți mai activi în on-line, și întimpinați orice fel de probleme, puteți apela cu încredere la noi să va împărtășim din experienta noastră.
Dan Popescu.