Seminar metodic: Strategii și Politici culturale în Gorj. Întâlnire cu directorii de așezăminte și responsabilii culturali din teritoriu. Prezentarea Programului Bicentenar Tudor Vladimirescu” în Gorj

 

Cultura online

 

În contextul epidemiologic, comunicațiile virtuale și activitatea culturală online ne-au ținut aproape și ne-au oferit oportunitatea de a continua să funcționăm ca instituție de cultură, chiar dacă la limita normalității. Este imposibil de imaginat cum ar fi trecut omenirea prin această experiență pandemică în absența variantelor oferite de mediul online. Pe de altă parte, experiența acumulată de fiecare dintre noi, în ceea ce privește „viața” virtuală, de la comunicare la promovare activitate culturală, ne-a demonstrat că, prezența în mediul online este vitală.

Chiar dacă la început am fost destul de reticenți la a organiza un festival, un târg al meșterilor populari online, acum ne-am obișnuit cu această idee. Nu doar că ne-am acomodat cu activitatea online, dar am și ajuns să depindem de ea, pentru că din păcate cam aceasta este acum comunicarea impusă în pandemie. Suntem convinși că mulți nu agreează încă ideea de activitate culturală online, însă trebuie să vedem și partea pozitivă în orice rău. Partea pozitivă în această perioadă în promovarea unor evenimente online a făcut ca poate anumite categorii de persoane care nu aveau acces sau poate nu dădeau o prea mare importanță unui târg al meșterilor populari acum să fie interesați să cumpere produsele tradiționale. Și tot ca o parte pozitivă în pandemie a crescut consumul de cultură.

Pandemia de Covid-19 a dus la închiderea cinematografelor, a sălilor de concerte, a muzeelor și a teatrelor și la anularea festivalurilor și a altor activități culturale de masă. Deși unele săli au fost redeschise, datorită măsurilor sanitare și celor de securitate capacitatea maximă tot nu poate fi atinsă. Cultura nu este importantă doar în viața noastră de fiecare zi, ci este și parte integrantă a economiei. Cultura stimulează, de asemenea, turismul, întrucât mulți dintre noi ne alegem destinația de vacanță și în funcție de patrimoniul cultural sau evenimentele organizate.

Ne dorim să revenim la normalitate, să nu mai purtăm mască, să putem să ne îmbrățișăm din nou și să ne strângem mâinile la un eveniment cultural. Ne dorim atât de mult acest lucru încât facem asta mai nou în mediul online, părând ceva foarte normal. Nu trebuie să renunțăm la tradițiile noastre, la festivalurile organizate cu participare națională și internațională, ci trebuie doar să ne adaptăm la a face totul online. Trebuie să îi încurajăm și pe alții să facă acest lucru, să comunice mai mult pe rețelele de socializare și să promoveze activitățile culturale. Să le organizăm online atât de bine și cu implicarea a cât mai mulți oameni pentru că o parte dintre semenii nostri sunt vulnerabili în astfel de situații de criză.

Activitatea culturală online nu este o soluție pe termen lung, deoarece cultura presupune niște oameni care sunt unii lângă alții, care interacționează “face to face”. Până când revenim la normal să nu lăsăm însă activitatea culturală să moară și să organiză cât mai multe evenimente online.

Să ne vedem cu bine! Online sau face to face!

Daniela Gapșea