CREAŢIA INTERPRETATIVA TRADIŢIONALA ÎN GORJ

 

A. POVESTITORI:

  1. Pâşcu C. Ion - Baia de Fier/ Sohodol
  2. Tivig C-tin - Tismana/ Sohodol
  3. Cocină Vasile - Tismana/Pocruia
  4. Viloiu Gh. - Tismana/ Ungureni
  5. Viloiu Maria –Tismana/ Ungureni
  6. Cambrea I. Gheorghe – Săcelu/ Hăieşti
  7. Ivănoiu C-tin – Ungureni/ Crasna

8.HicaMaria- Tismana/ Ungureni

9. Cocină Victor - Tismana/ Ungureni

  1. CiolacuSandu- Tismana/ Ungureni
  2. Drăghescu C-tin - Tismana/ Sohodol
  3. Argintam Aurel - Padeş
  4. Băbeanu Dumitru - Văgiuleşti/ Valea Motrului
  5. Pamfiloiu Nicolae - Mătăsari/ Croici
  6. Dinu Ioana - Turceni
  7. Gâlceava Emil - Turceni
  8. Vladu Ioana - Turceni/ Stolojani
  9. Popescu Laurenţiu - Ioneşti
  10. Antonie Florică - Ioneşti
  11. Enache Alex - Borăscu
  12. Bertea Ilie - Bolboşi/ Bălăceşti
  13. Pamfiloiu Aurel - Slivileşti/ Cojmăneşti
  14. Căpitănescu Nicolae - Slivileşti/ Miculeşti
  15. Păsărescu Petre - Drăgoteşti
  16. Melania popescu - Drăgoteşti/ Corobăi
  17. Pamfiloiu Petre - Negomir
  18. Drăgoi Elena - Stoina/ Păişani
  19. Ion Constantin - Stoina
  20. Jugănaru Ecaterina - Hurezani
  21. Ţirui Rodica - Licurici/ Negreni
  22. Patru Maihai Claudiu - Licurici/ Giurcu
  23. Burlan Speranţa - Licurici
  24. Cârlugea Elena - Stejari/ Băceşti
  25. Şeclamăn D-tru - Dănciuleşti/ Hălăngeşti
  26. Cruceru Ion - Căpreni
  27. Puiu Ana - Căpreni/ Brăteşti
  1. Samfira Viorel - Prigoria
  2. Filipoiu Aurica - Prigoria/ Zorleşti
  3. Ion Maria - Tg-Cărbuneşti/ Măceşu
  4. Hărăboiu Polina - Tg-Cărbuneşti/ Măceşu
  5. Sârbu Ion - Jupâneşti

42. Drăguşin Grigore Stelian - Stăneşti/ Obreja

 

B. POEŢI POPULARI  

  1. Jianu Elena – Ungureni/Crasna
  2. Colin Viorica - Bumbeşti-Piţic
  3. Mutu Ion - Bumbeşti-Piţic
  4. Meche Ion - Bălceşti/ Bengeşti-Ciocadia
  5. Stan Ana - Baia de Fier
  6. Flondor Mircea - Baia de Fier
  7. Firiza Sabin – Runcu

 

C. RAPSOZI

  1. Negoiţă Ion - Bălceşti/Bengeşti-Ciocadia
  2. Colţescu Eugenia - Bumbeşti-Piţic
  3. Săpun Dorin - Bumbeşti-Piţic/Poienari
  4. Drăghescu Smaranda Vasilica - Tismana/ Sohodol
  5. Munteanu Ioana - Tismana (doinitoare)
  6. Sarcină Carmen Felicia - Padeş/ Cloşani
  7. Spăimuş D-tru - Padeş/ Cloşani (frunză)
  8. Pobirci Constanţa - Runcu/Balta
  9. Piţigoi Geta - Peştişani/ Brădiceni
  1. Cotoi Elena - Arcani
  2. Petru Angelica - Arcani/ Câmpofeni
  3. Berea Maria - Arcani/ Câmpofeni
  1. Ciulei Aurelia - Peştiani/ Brădiceni
  2. Stăpân Elena - Cătunele/ Lupoaia
  3. Rădoi David - Turceni
  4. Strinu Maria - Bolboşi/ Ohaba
  5. Goşea C-tin - Drăgoteşti/ Valea Gardului (frunză de păr)
  6. Panache Claudia - Cruşeţ
  7. Nicola Gina - Căpreni/ Aluniş
  8. Trohonel Victoria - Băleşti/ Ceauru

 

D. CHIUITORI

  1. Codin Brădescu - Radoş/ Crasna
  2. Rotaru Nicolae - Buzeşti/ Crasna
  3. Vlădoaia Aurică - Hăieşti/ Săcelu
  4. Pâşcu Pantilimon - Baia de Fier
  5. Paraschiv Ion - Baia de Fier
  6. Barbu Ion - Baia de Fier
  7. CionoiuGh.- Baia de Fier
  8. Bălă Gh. - Tismana/ Sohodol
  9. Călina Sevastian - Ioneşti/ Gura Şuţii
 

E. COLOCĂŞERI

  1. Drăghici Alexandru - Muşeteşti
  2. Bălcescu Otică - Bălceşti/ Bengeşti-Ciocadia

 

F. LĂUTARI

  1. Holtea Gh. - Crasna/Ungureni
  2. Holtea Ecaterina - Crasna/Ungureni
  3. Piperea Corneliu - Crasna/ Aniniş (vuvă)
  1. Cica Petre - Bengeştii de Jos/Bengeşti-Ciocadia
  2. Cica Mariţa - Bengeştii de Jos/Bengeşti-Ciocadia
  3. Gâlcă Angela - Ciocadia/ Bengeşti-Ciocadia
  4. Gâlcă Mihai/ Mielu - Ciocadia/ Bengeşti-Ciocadia
  5. Mituţă Gh. - Polovragi
  1. Butu Ion - Polovragi
  2. Surupăceanu I. Ion - Polovragi
  3. Epure Gh.- Polovragi
  4. Buzner Mitică - Tismana
  5. Duţescu Vasile - Padeş/ Motru Sec
  6. Bobirci Iulian - Padeş/ Motru Sec
  7. Tantan G. Vasile - Tismana
  8. Mornea C-tin - Tismana
  9. Mornea Maria - Tismana
  10. Geagu Cristian/ Cătăroiu - Tismana
  11. Pobirci Nicolae - Runcu/ Balta
  12. Ciulei Nicolae - Peştişani/Brădiceni
  13. Ciobanu Nicolae - Motru/ Ploştina
  14. Strinu Ion - Bolboşi/ Ohaba
  15. Panache Gh. - Cruşeţ
  16. Nicola Emil - Căpreni/ Aluniş
  17. Gangu Ion - Bărbăteşti
  18. Gheorghe Vasile - Bălăneşti
  19. Trohonel C-tin - Băleşti/ Ceauru
  20. Dinculeana Dorinei - Băleşti/ Rasova

 

G. BOCITOARE

  1. Drăghescu Smaranda Vasilica - Tismana/ Sohodol (Zorile)
  2. Elena Văleanu - Stejari
  3. Angela Ciocan - Stejari
  4. Elena Motorga - Stejari
  5. Elena Cârlugea - Stoina
  6. Elena Staicu - Stoina/ Toiaga
  7. Sabina Firiza - Dănciuleşti
  8. Aurica Filipoiu - Prigoria/ Zorleşti
  9. Domnica Mirea - Turburea
  1. Maria N. Sandu - Tg-Cărbuneşti/ Duţeşti
  2. Elena C. Dinculeana - Băleşti/ Rasova
  3. Maria Mălăescu - Băleşti/ Rasova
  4. Ana Petrescu - Băleşti/ Rasova
  5. Maria Niţu - Stăneşti/ Alexeni
  6. Maria Văduva - Stăneşti/ Alexeni
  7. Maria Zăstroiu - Stăneşti/ Alexeni
  8. Maria Danciu- Stăneşti/ Alexeni
  9. Anica I. Bubulete - Tismana/Pocruia
  10. Olimpia Drăgoescu - Tismana/ Sohodol
  11. Ioana Sarcină - Tismana/ Sohodol
  12. Maria Nechifor- Tismana/ Sohodol
  13. Maria Corlan Mischie - Tismana/ Sohodol
  14. Nicoliţa Pătraşcu - Schela/ Sâmbotin
  15. Maria Duduială - Peştişani/ Gureni
  16. Geta Piţigoi - Peştişani/ Brădiceni
  17. Elena Ciobanu - Peştişani/ Brădiceni
  18. Maria Gugu-Sârbu - Runcu/ Dobriţa
  19. Ioana Vlăduţ- Runcu/ Dobriţa
  20. Maria Bâcoi - Arcani
  21. Maria Cotoi- Arcani
  22. Ioana Coiculescu - Arcani/ Câmpofeni
  23. Angelica Patru - Arcani/ Câmpofeni
  24. Maria Berea - Arcani/ Câmpofeni
  25. Eleonora Popescu - Arcani/ Câmpofeni
  26. Modoran Melania - Cătunele/ Valea Mănăstirii (Zorile)
  27. Buţă Maria - Glogova
  28. Gruia Jenica - Glogova
  29. Băca Floarea - Mătăsari/ Croici
  30. Căruntu Ioana - Mătăsari/ Croici
  31. Ţughin Maria - Negomir/ Ursoaia
  32. Ana Goşea- Negomir/ Ursoaia
  33. Ana Uzuru - Slivileşti
  34. Călina Miruţă - Ioneşti
  35. Florica Antonie - Ioneşti

 

   H.  MAGIE ALBĂ/ DESCÂNTĂTOARE

    1. Apostol Maria - Runcu/ Bota

  1. Vlăduţ Ioana - Runcu/ Dobriţa
  2. Lică Vasile - Borăscu
  3. Mutu Ion - Albeni
  4. Piciniş Filimon - Jupâneşti (exorcizări)

Contact me

  • Address:

    Str. Eroilor, localitatea Tg-Jiu

    jud. GORJ

Telephone: 0253213710

  • Fax: 0253213710
  • Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
JSN Vintage template designed by JoomlaShine.com